kessc's post
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
Level 10

Kuru Patlıcan Dolması

Türkiye'de Güneydoğu bölgesi'nin kuru sebzeleri kurutarak sakladığı ve sonrada onların dolmasını yaptığı ürünlerden ve benin de en sevdiğim olan Kuru Patlıcan Dolması.... Karnım şu anda tok ama az önce Mercimek köftesini şimdi de Kuru Patlıcan Dolmasını anlatacağımdan canım çekiyor ve açlık hissi veriyor bana :)))

Elazığ'a gittiğimde kokulu pazar dediğimiz yerde ilk olarak denk geldiğimde her işletmenin önünde ipe dizilmiş şekilde sergilenen bu dolmalık kuru ürünleri yine Elazığ'da tatma fırsatım oldu. Kokulu pazar denilmesinin sebebi ise pazarda çok sayıda baharat satan aktar tarzı esnafın olmasından dolayı olduğunuda belirteyim.

IMG_4510.JPEG

Bir çok üründe olduğu gibi Zeytinyağı olmazsa olmaz bu ürünlerde iç pilav dediğimiz pilav hazırlanarak dolmaların içi doldurulur ve pişirilir. İç pilavda yine zeytinyağı, pirinç, soğan, biber salçası, sarımsak, sumak, pulbiber, nane gibi baharatlarla harmanlanır. benim favorim acılı olandır her zaman 🙂

eşim yine bir davet sofrası hazırladığı akşam mercimek köftesi ile beraber Kuru Patlıcan Dolmasıda yapmıştı bu resim onun yaptığı Dolmadan 😉

Farklı şehirler, farklı insanlar, farklı dostlar
Çorlu, Tekirdağ, Türkiye
4 comments
Level 10

Ynt: Kuru Patlıcan Dolması

ada resimde sol tarafta bulunan kahve rengi olanlar patlıcan sağ tarafta olanlar ise biber dolması iç malzemesi aynıdır benim biber dolması ile aram çok yok favorim Patlıcan 🙂

Connect Moderator

Re: Kuru Patlıcan Dolması

Stuffed dried eggplant sounds really interesting @kessc. Like you, my favorite would be the spicy one!

Leaderboards of Top 100 Local Guides from over 100 different countries!!!
Level 10

@AdamGTTürkiye'de özellikleacı olmaküzere çok sayıda baharat kullanılmakta ben bazı yemekleri ezeleri baharatsız severim ama bazı yemeklerde baharat olmazsa olmazımdır. eskiden adana kebabı acılı olarak yerken şimdilerde acısız olarak yiyerek o yağ ve etin damakta bıraktığı tadı daha çok almak istiyorum

sanırım acıkıyorum  😄

Connect Moderator

You think you're hungry @kessc. I have to tell you,. I know I now am 😂 🤣

Leaderboards of Top 100 Local Guides from over 100 different countries!!!